مانیفست ائتلاف “برای فردا “در حوزه بانکداری

با گسترش فضای بخش خصوصی در صنعت بانکداری عرصه ای رقابتی فراروی نظام بانکی کشور است

بانکداری در فضای اقتصاد جهانی سوای خدمت صرف جایگاه یک صنعت را پیدا کرده است . در اصل بانک ها در اقتصاد امروز نقش تعیین کننده و فعالی در پیشبرد صنعتی و راه اندازی تولیدات داخلی دارند. آنچه بانکداری امروز را از گذشته متمایز کرده است نقش آفرینی آنها در رشد صنعتی کشور و توسعه اقتصادی است.

در واقع امروزه بانکداری گستره وسیعی از سرویس ها و خدمات را شامل می شود که افزون بر تسهیل در زندگی شهروندان و مشتریان خود  نقش دیگری به عهده گرفته اند که از آن به حرکت درآوردن چرخ صنعت کشور در کنار ایجاد اشتغال و حمایت از تولید در جهت رسیدن به یک جامعه توسعه یافته تعبیر می شود.

تاثیری که بانک ها بر رشد اقتصادی و توسعه صنعتی جوامع دارند غیر قابل انکار است به طوریکه در اقتصاد جهانی بانک بازوی توانمند اقتصاد و بزرگترین حامی تولید و صنعت عنوان می شود.

با تاسیس و راه اندازی بانک های خصوصی، فضای بانکداری کشور وارد مرحله تازه ای شده که در این مرحله رقابت پذیری اصل و حرف اول است. امروزه با گسترش فضای بخش خصوصی در صنعت بانکداری عرصه ای رقابتی فراروی نظام بانکی کشور است . عرصه ای که اگر چه پیشرفت در آن مانند گذشته سهل و آسان نیست اما رقابت موجود باعث بوجود آمدن انگیزه برای پیشرفت  بخش خصوصی در صنعت بانکداری شده است.

بانکداری ایران، با توجه به ظرفیت‌های پنهان و استعدادهای بالقوه فراوان فعال نشده در اقتصاد ملی می‌تواند در قالب کنسرسیوم‌ها خود را آماده پذیرایی از “مگاپروژه‌ها” کند. در این راستا اتاق بازرگانی در حکم یک پارلمان برای بخش خصوصی، می‌تواند ضمن حمایت از حقوق معنوی بخش خصوصی شرایطی را فراهم سازد که خلاهای موجود در بانکداری بخش خصوصی رفع شود و عرصه‌ای ایجاد شود که دغدغه‌های بانک‌های خصوصی با زبانی فصیح، به‌دور از هرگونه لکنت به نهادهای موثر جامعه برسد و در کنار آن بسترهای لازم برای رفع ایرادهای موجود، گسترش یابد.

۱۰  دیدگاه ائتلاف «برای فردا» در حوزه بانکداری به قرار زیر است:

  • آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای افزایش ارزش و قدرت پول ملی.
  • تنظیم نقش بانک‌ها به‌عنوان رکن مهم تولیدات صادرات‌محور از طریق حمایت از صنایع داخلی توانمند.
  • ایجاد فضای مناسب برای جذب سرمایه ها در جهت راه اندازی پروژه های صنعتی و تولیدی کشور .
  • حراست از سیستم بانکی کشور و آسیب‌شناسی حفره‌های قانونی که امکان سوء استفاده‌های مالی را فراهم می‌کند.
  • توانمندسازی بانک‌های داخلی در سایه ایجاد فضای حمایتی و آموزش غیرمستقیم از طریق میدان دادن به رقبای خارجی که خود همین موضوع زمینه ایجاد انگیزه پیشرفت در سیستم بانکی کشور میشود.
  • تعامل مستمر با بانک مرکزی به‌منظور بسترسازی برای افزایش حضور و نفوذ بانک‌های داخلی در خارج از کشور.
  • بازتعریف برخی قوانین در حوزه بانک‌های خصوصی با هدف آسان‌سازی فعل و انفعالات اقتصادی.
  • نقش‌آفرینی در ایجاد پیوندی مبارک میان بانک‌ها و بازار سرمایه با انگیزه حمایت از بورس به طوریکه هم تامین مالی در بازار سرمایه به درستی صورت گیرد و هم بانک ها از نقش آفرینی خود برای حمایت از تولید باز نمانند.
  • ارج نهادن به نوآوری و بهره‌گیری از نمونه‌های موفق خارجی در مسیر استفاده از روش‌های نوین بانکداری .
  • تولید راهکار به‌منظور کاهش دیوان‌سالاری در مسیر ارج نهادن به انتظارات مشتری و مراجعه‌کننده و و مد نظر قرار دادن کرامت انسانی از طریق رعایت احترام مشتریان .