مانیفست ائتلاف ” برای فردا ” در حوزه گردشگری

در شرایط فعلی نیاز به یک "نهضت ملی برای گردشگری" داریم

با سقوط ارزش نفت در بازارهای جهانی اقتصاد جهان به دنبال بازیگران جدیدی برای نقش آفرینی در تحولات اقتصادی است . در این بین اقتصادهای توسعه یافته با جایگزین کردن بخش های مختلف به تناسب توانمندی و مزیت های توسعه ای توانسته اند جایگزین مناسبی برای نفت پیدا کرده و خود را از معضلات اقتصاد تک محصولی رهایی دهند. اما این جایگزین و بازیگر جدید تحولات اقتصادی چه بخشی می تواند باشد.

صنعت روبه رشد و پیشرفت “گردشگری” به عنوان یکی از سود آور ترین بخش های اقتصادی امروزه در اقتصادهای توسعه یافته این قابلیت را پیدا کرده که به یکی از ارکان اقتصادی جهان بدل شود.

وقتی به آمارهای رسمی بین المللی نگاه می کنیم و می بینیم که در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۱/۱ میلیارد نفر گردشگر در جهان داشتیم که این رقم ۵ درصد هم بالاتر از پیش بینی سازمان جهانی جهانگردی است، بیشتر به اهمیت صنعت گردشگری در اقتصاد روز جهان پی می بریم.

روشن است که گردشگری یکی از حوزه‌هایی است که اقتصاد ایران باید به آن توجه ویژه داشته باشد، چرا که رونق این صنعت، زمینه‌ساز ایجاد اشتغال پایدار و ارزان قیمت، توسعه همدلی، افزایش شادابی جامعه و رونق اقتصادی در بسیاری از بخش ها خواهد بود. واقع امر این است که اکنون و در شرایط حاضر، گردشگری، راهکار و درمانی جدی و البته ناگزیر برای وضعیت اقتصادی ایران است. این صنعت در مختصات فعلی اقتصاد ایران، توان رشد و رسیدن به استاندارد های جهانی را دارا است اما علیرغم پتانسیل مناسب هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم.

نگاهی به برنامه توسعه گردشگری در افق ۲۰ ساله نشان می دهد که در این زمینه عقب هستیم و باید سالانه ۲۰ درصد رشد داشته باشیم تا به عدد بالای ۲۵ میلیون گردشگر برسیم.

در نظر گرفتن این حقیقت که گردشگری امنیت می آورد و امید به زندگی و اشتغال پایدار ارزان قیمت ایجاد می کند یکی از اولویت های مورد نظر درزمینه توسعه گردشگری است.

در شرایط فعلی نیاز به یک “نهضت ملی برای گردشگری” داریم و اتاق بازرگانی به‌عنوان مجمعی برای گردهمایی سرمایه‌گذران و تجار ایرانی و خارجی می‌تواند فضای مناسبی برای این مهم ایجاد کند.

۱۰  دیدگاه «اتاق برای فردا» در حوزه گردشگری به قرار زیر است:

  • ایجاد زمینه مناسب برای پدید آمدن “نهضت ملی گردشگری” در کشور برای رسیدن به توسعه پایدار در این حوزه.
  • بازنگری در قوانین موجود و حذف قوانین دست و پا گیر در حوزه گردشگری .
  • زمینه سازی برای حضور برند های مهم و معتبر بین المللی گردشگری در جهت استفاده از تجربیات آنها و دست یابی به تکنولوژی روز دنیا.
  • فعال شدن بخش خصوصی واقعی در حوزه گردشگری در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی .
  • در نظر گرفتن یک مانیفست تازه با نگاه کارشناسان این حوزه و ایجاد یک برنامه ریزی ۱۰ ساله برای رسیدن به موفقیت.
  • ظرفیت‌سازی برای صادرات صنایع دستی و حضور آن در بازار رقابتی به‌عنوان یک برگ از شناسنامه فرهنگی کشور که دارای پتانسیل ارزآوری است.
  • کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال از طریق تولید مشاغل در بخش‌های مرتبط با توریسم.
  • ایجاد مجاری ارتباطی میان بخش گردشگری با حوزه‌های مرتبط نظیر حمل‌و نقل، بانکداری، تبادلات ارزی.
  • فراهم آوردن شرایط لازم برای قرار گرفتن گردشگری در سبد خانواده .
  • تشکیل کارگروه مشترک با بانک مرکزی و سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری جهت فراهم سازی مبادلات ارزی سهل و آسان برای مسافران خروجی و ورودی

 

 

.