مانیفیست ائتلاف ” برای فردا ” در حوزه صنایع فلزی

اهم مشکلات خاص صنایع تولید و شکل دادن فلزات و راه کارهای رفع آن ها از دید ائتلاف ” برای فردا “به شرح زیر است:

 

الف – نامتوازن بودن سرمایه گذاری ها در استخراج معادن، فرآوری کانی هاو تولید فلزات خام

در شرایط فعلی بیشتر صنایع شکل دادن از جمله ریخته گری برپایه استفاده از قراضه شکل گرفته اند. صنایع ذوب نیز اطمینان لازم از مواد متکی به معادن را ندارند. اجرای طرح جامع فلزی برای هماهنگ کردن تولیدات در دوره های زمانی آتی راه کار خروج از وضعیت موجود است. هماهنگی بیشتر نهاد های ذیربط برای جلوگیری از قاچاق قراضه های صنعتی اقدام عاجل دیگر در این جهت است.

 

ب – نامشخص بودن آینده از نظر تامین انرژِی و قیمت حامل ها در یک دوره سرمایه گذاری و تولید

با وجود تاکید بر داشتن سوخت ارزان برای سرمایه گذاری در صنایع فلزی، عملا این صنایع که به مصرف بالای انرژی نیاز دارند در دوره هایی با قطع سوخت مواجه هستند. فقدان سیاست ثابت برای قیمت گذاری حامل های انرژی نیز محاسبات امکان سنجی اقتصادی سرمایه گذاران را دچار عدم امنیت و اختلال می کند. اعلام یک برنامه زمانبندی شده میان مدت برای افزایش قیمت و میزان قطعی انرژی قابل دسترس صنایع مزبور و پایبندی دولت به این برنامه راه کار حل این مشکل است.

 

ج – عدم تناسب تعرفه واردات مواد اولیه و تعرفه محصول تولیدی

با وجود ضرورت بالاتر بودن تعرفه واردات محصول ساخته شده از تعرفه ورود مواد اولیه منتهی به ساخت آن قطعه، این امر با نفوذ تولیدگران داخلی مواد آلیاژی و کمک ذوب انجام نمی شود و تولید محصول در داخل را از قطعه وارداتی گران تر می کند. رعایت اصل تناسب تعرفه واردات به سود تولید کننده محصولات فلزی روش حل این مشکل است.

 

د –  رقابت دشوار در بازارهای صادراتی

با وجود نامطلوب بودن بهره وری عمومی عوامل تولید و بازدارنده بودن فضای کسب و کار در کشور صدور فرآورده های فلزی و ریخته گری رو به رشد است. کمبود ابزار تشویقی برای توسعه صادرات در مقابل ابزار رقبای بیگانه از مشکلات جدی این صنایع است. راه کارهای غلبه بر این دشواری عبارت است از:

۱- کاهش بروکراسی فعالیت های تجاری از جمله حذف کارت بازرگانی

۲- حذف یک در هزار فروش برای فروش صادراتی

۳- افزایش مشوق های صادراتی و پرداخت سریع آن