ایران می تواند هاب انرژی منطقه باشد

به گزارش صدای اقتصاد، حمید رضا صالحی دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته و نایب رئیس  کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن تهران معتقد است ایران می تواند سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار از صادرات برق درآمد داشته باشد، با او درباره کاهش قیمت نفت و جایگزین کردن درآمدهای صادرات برق به جای فروش نفت خام گفت و گو کرده ایم.

در ماه های گذشته درآمد دولت از فروش نفت به دلیل افت شدید قیمت کاهش یافته است و بحث هایی برای جاگزین کردن درآمدهای نفتی مطرح شده است و در این بین از صادرات برق به عنوان یکی از گزینه ها نام برده می شود، آیا این پتانسیل در کشور وجود دارد؟

کشورما موقعیت ممتازی درمنطقه دارد؛ ایران بین شرق و غرب دنیا قرار گرفته است، از طرف دیگر اختلاف افقی که از شرق به غرب داریم یک ساعت و ربع هست و اختلاف شمال با جنوب کشور هم به خاطر فصلی بودن ویژگی خاصی را به وجود آورده است و همه این ظرفیت ها منجر می شود که ما بتوانیم برق کشور را مدیریت کنیم و از این میزان مدیریت، هم پیک زایی ایجاد می ‌شود و هم موقعیت تبادل برق داشته باشیم.

وجود همسایگانی مانند عراق و افغانستان و نیاز آن ها به برق هم پتانسیلی ویژه ای برای کشور است.

بله ما ۱۶ همسایه داریم که اغلب این همسایه ها به برق ایران نیاز دارند و حتی برخی از آن ها مانند پاکستان حاضرند برق گران با قیمت تا ۲۰ سنت را هم از ما بخرند و کشوری مانند عراق هم حاضر است ۱۱ سنت پول پرداخت کند برای هر کیلووات ساعت می دهد، در کنار این ها امارت، عمان و… هم هستند که ظرفیت های بسیار بالایی محسوب می شوند. ایران چون منابع گاز عظیم دارد، می توانیم مدیریت برق و انرژی منطقه را در دست بگیریم یعنی « هاب انرژی » منطقه را در دست بگیریم. این یک فرصتی است که من پیشنهاد می کنم از آن به بهترین شکل استفاده کنیم.

فکر می کنید باتوجه به این پتانسیل بالا، ایران چقدر می تواند از صادرات برق درآمد داشته باشد؟

ما حداقل ۱۵ میلیارد دلار می توانیم از این راه درآمد داشته باشیم، الان دولت تنها برق به عراق صادر می کند و یک میلیارد دلار درآمد دارد؛ اما اگر صادرات برق به بخش خصوصی واگذار شود می توانیم درآمد بسیار داشته باشیم. می توانیم از میادین گاز مشترکی که در جنوب کشور و در کنار خلیج فارس داریم به بهترین شکل استفاده کنیم و با تبدیل انرژی گاز به برق و صادرات آن به کشورهای همسایه درآمدهای بسیار داشته باشیم. باید در نظر بگیرید که راندمان نیروگاه ها در کنار دریا به بالاترین راندمان می رسد و با راه اندازی نیروگاه در کنار خلیج فارس و استفاده از میادین گاز مشترک می توانیم درآمد ایجاد کنیم، علاوه براین از ترانزیت انرژی هم می توانیم درآمد داشته باشیم و این درآمدها می تواند حداقل به ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار برسد.

بخش خصوصی در این بین چه نقشی می تواند در صادرات برق داشته باشد؟

ببینید، اگر این اتفاق می ‌خواهد بیفتد، فقط و فقط با حضور بخش خصوصی قابل تحقق است، چون دولت هیچ وقت نمی تواند در این امر موفق باشد. از طرف دیگر دولت با مشکلات تحریم ها دست و پنجه نرم می کند و به هر حال نمی تواند لابی خوبی داشته باشد و حتی به دلیل مشکلات تحریم ها نمی‌تواند پول را به سادگی به کشور بیاورد ولی بخش خصوصی با این چالش ها رو به رو نیست و راه خود را پیدا می‌کند، باید دولت به این نکته توجه کند که بخش خصوصی فعال در صنعت برق توانمند است و ظرفیت‌های بسیاری دارد.

اما آیا بخش خصوصی صنعت برق توان سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه های جدید و یا تجهیزات برای صادرات برق را دارد و چقدر اصلا باید سرمایه گذاری کند تا بتواند به درآمدهایی که شما گفتید برسد؟

شما نباید نگران بخش خصوصی و سرمایه گذاری جدید برای صادرات برق باشید زیرا پروژه های بخش انرژی در اصطلاح « bankable » هستند و بانک ها همیشه از آن ها استقبال می کنند و ما حتی می توانیم از سرمایه‌های خارجی هم استفاده کنیم.