رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو

آیا وقت خروج وزارت بهداشت از امور بازرگانی نرسیده است؟

سازمان غذا و دارو در همه کشورها یک سازمان رگولاتوری (تنظیم کننده) کیفیت و سلامت غذا و کالاهای سلامت محور است.

به گزارش صدای اقتصاد رئیس اتحادیه صادر کنندگان دارو ناصر ریاحی و  عضو عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه مشغولیت زیاد وزارت بهداشت در امور بازرگانی باعث شده تا وظیفه حاکمیتی این وزارتخانه در حوزه کنترل کیفی محصولات پزشکی کم‌رنگ شود، گفت: وظیفه وزارت بهداشت در اکثر کشورهای دنیا سیاست‌گذاری، تهیه استاندارهای کیفی و تهیه دستورالعمل‌های اجرای قوانین مربوط به تهیه، توزیع و مصرف کالاهای سلامت‌محور از جمله دارو و تجهیزات پزشکی و نظارت بر اجرای آن است.

ناصر ریاحی در گفت‌وگو با  صدای اقتصاد با اشاره به اینکه  سازمان دارو و غذا در همه کشورها یک سازمان رگولاتوری یا تنظیم‌کننده کیفیت و سلامت غذا و کالاهای سلامت‌محور است، توضیح داد: بعد از پیروزی انقلاب و در زمان جنگ و به دلیل شرایط خاص آن دوره، وزارت بهداشت ایران  مسوولیت تنظیم بازار و امور بازرگانی را نیز به عهده گرفت و این نقش کماکان ادامه دارد. این در حالی است که این امر از وظایف وزارت بازرگانی است آن هم نه به روش مشابه وزارت بهداشت که ورود زیادی در امور بازرگانی دارو و تجهیزات پزشکی می­کند. به عنوان مثال تک تک پروفرماها و فاکتورهای وارداتی کالای ساخته شده و مواد اولیه باید از مسیر بررسی و تائید وزارت بهداشت بگذرد که این گردش کار بسیار زمان‌بر و پرهزینه است.

وی افزود: از سوی دیگر این پروسه طولانی و وقت‌گیر وزارت بهداشت را از وظایف اصلی خود که سیاست‌گذاری و ‌مدیریت کیفیت کالاها است باز می‌دارد. راهکار این موضوع می‌تواند این باشد که اسامی کالاهای مورد تائید از نظر کیفی به گمرک اعلام شود و نظارت وزارت بهداشت بعد از واردات انجام شود.

وی گفت: اگر هم بحث کنترل مصرف ارز و کنترل در شرایط تحریم مطرح است، سوال اینجاست که چرا این کنترل باید فقط برای دارو و تجهیرات پزشکی که کالای اساسی و موردنیاز مردم هستند انجام شود و کالاهای غیراساسی دیگر مثل آدامس و شکلات و کالاهای لوکس دیگر خوراکی بدون محدودیت وارد می‌شوند. پیشنهاد ما این است که ارز دارو نیز به ارز آزاد تغییر یابد و اگر قرار است به دلیل قیمت بالا، ارز یارانه‌ای به دارو تعلق گیرد از طریق سازمان‌های بیمه‌گر انجام شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر اینکه اعمال محدودیت غیرمنطقی روی واردات به افزایش پدیده زشت قاچاق و به غیر از آن عرضه کالای تقبی توسط سودجویان منجر می‌شود، خاطرنشان کرد: انتظار ما از وزیر بهداشت و معاون داروی با درایت ایشان که شجاعانه تغییرات مهمی در بخش سلامت و کالاهی سلامت‌محور ایجاد کرده این است که با بازنگری در نقش سازمان دارو و غذا، موقعیت واقعی این سازمان به خصوص در حوزه نظارت را تقویت کنند تا اطمینان بیماران به دارو و تجهیزات پزشکی بیش از پیش افزایش یابد. تا آن زمان نیز انتظار بخش خصوصی این است که از کارشناسان اقتصادی در امور بازرگانی و قیمت‌گذاری دارو بهره‌گیری شود.

ریاحی همچنین با اشاره به نقش کلیدی اتاق بازرگانی در زمینه ارائه مشاوره‌های لازم به سه قوه اظهار کرد: اتاق بازرگانی با توجه به اینکه در زمینه جمع‌آوری آمار و ارقام و تهیه گزارش‌های آماری قوی عمل می‌کند، می‌تواند از این نقطه قوت خود در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی استفاده کرده و گزارش تحلیلی و جامعی را در این حوزه در اختیار بخش خصوصی و دولت قرار دهد تا در نهایت این گزارش جامع به برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری جامعی در این حوزه منجر شود.