عضو اتاق بازرگانی تهران: قطعه سازان خودرو نگاه صادراتی داشته باشند

عضو اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر این که قطعه سازان خودرو برای رشد وتوسعه خود از یک طرف وحضور در بازارهای بین المللی از طرف دیگر باید به سوی صادرات محصولات خود بروند، گفت: افزایش بیش از پنج تا ده درصد قیمت خودرو در سال آینده با توجه به کاهش نرخ تورم غیرعادی است.

مهدی پورقاضی از فعالان اقتصادی و نایب رئیس کمیسیون صنعت برق در گفت وگو با موج با اشاره به بالا رفتن قیمت حامل های انرژی از یک طرف و هزینه های کارگر از طرفی دیگر تاکید کرد: افزایش نسبی قیمت خودرو در سال آینده دور از انتظار نیست.

وی گفت: به نظر من صنعت خودروسازی در سال ۹۳ پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است ولی؛ باید از سیاست گذاری و ایجاد هیجان در بالابردن تیراژها جلوگیری کرد.

پورقاضی تصریح کرد: متاسفانه آن چیزی که در صنعت کشور به طور واضح مشهود است رکود است و جای تعجب دارد که یارانه تولید به طور کلی فراموش شده است و این امر نه تنها دردولت دهم تحقق پیدانکرد بلکه در دولت یازدهم هم در حدیک شعار باقی ماند.

نایب رئیس کمیسیون صنعت برق تاکید کرد: سال ۹۴ برای بخش خصوصی سال چالشی است و نیاز به تحول اساسی دارد که ما بتوانیم سال خوبی را بگذرانیم.

وی با اشاره به این که بودجه های عمرانی محدود است، افزود: سرمایه گذاری ها محدود است. آن چه ممکن است نکته مثبت باشد این است که بتوانیم در سال آینده توافقی با خارجی ها داشته باشیم که منجر به ورود آن ها به بازار سرمایه و بازار کار ایران شود.

پورقاضی خواستار ایجاد رابطه بهتر بین فعالان بخش خصوصی و دولت برای رفع موانع اقتصاد در جهت آزاد سازی قیمت ها شد و گفت: این موضوع هم جنبه های مثبت دارد و هم جنبه های منفی ولی تحلیل قطعی نمی توان داشت، اما مطمئنا در سال آینده کار کردن سخت است.

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: وضعیت ما خیلی بستگی به روند پیشرفت مذاکرات هسته ای دارد که ما دخالتی در آن نداریم. و خیلی بستگی به پاسخ و عکس العمل دولت دارد که ما هنوز نمی دانیم برنامه آنها چه خواهد بود؟

وی اراده دولت در جهت خصوصی سازی و آزادسازی قیمت انواع کالاهای موجود در بازار را مهم دانست وتصریح کرد: به نظر من اولین اقدامی که باید صورت گیرد، این است که تلاش کنیم دولت و بانک مرکزی به تعهدات قانونی خود برای تک نرخی کردن ارز عمل کنند و یا لااقل قیمت ارز مبادله ای را به قیمت بازار آزاد نزدیک کنند.