عضو جدید اتاق تهران:

اقتصاد کشور را به موضوعات سیاسی گره زده ایم

به گزارش صدای اقتصاد عباس آرگون رئیس هیات مدیره شرکت نصر مبین ایرانیان و از فعالان حوزه بازرگانی و بازار سرمایه است، او یکی از افرادی است که در جریان هشتمین دوره انتخابات اتاق تهران در ائتلاف برای فردا حضور داشت و به کسب رای به اتاق تهران راه یافت، با او درباره مشکلات اقتصادی کشور گفت و گو کرده ایم:

 

به نظر شما بزرگ ترین چالشی که در حال حاضر اقتصاد ایران با آن رو به رو است چیست؟

به نظرم ما در حوزه اقتصاد کشورمان خیلی از موضوعات را به بحث سیاست و تحریم ها گره زده ایم، البته نمی خواهم بگویم که اقتصاد ما متاثر از تحریم نیست و نبوده است قطعا هست و بوده اما سوال اصلی این است که چند درصد هست؟ خیلی بخواهیم برآورد بالایی داشته باشیم ۵۰ درصد است ولی ما ۵۰ درصد دوم را هم معطل ۵۰ درصد اول گذاشته ایم. شاید این تحریم ها تا سال آینده هم ادامه پیدا کند حتی چند سال دیگر هم وجود داشته باشد، معتقدم ما نباید معطل بمانیم باید بخش های دیگر را فعال کنیم و از این وضعیت کنونی خارج شویم.

 

یعنی به نظر شما اقتصاد ایران درحال حاضر به نوعی معلق است؟

بله واقعا اقتصاد ایران هم اکنون معلق است و اگر بخواهیم به همین شکل ادامه دهیم خیلی شرایط خطرناک خواهد بود زیرا چرخ اقتصاد کشور متوقف شده است و نمی چرخد درحالی که ما باید شبانه روز کار کنیم؛ وقتی کشور را تحریم می کنند نباید به ایستیم در عوض باید کارمان را دو برابر و مضاعف کنیم.

 

باتوجه به این شرایطی که ترسیم می کنید راهکار عبور از این وضعیت چیست؟ و اتاق فردا چه نقشی باید بازی کند؟

ببینید الان یکی از بحث هایی که ما باید در اتاق دنبال کنیم این است که بیایم و با دولت صحبت کنیم و مشکلات بخش خصوصی را به دولت منتقل کنیم، اتاق فردا در اصل باید اتاقی باشد که حرف های بخش خصوصی را به دولت منتقل کند و رابط دولت و بخش خصوصی باشد، در نظر داشته باشید که اتاق عصاره بخش خصوصی کشور است؛ همان گونه که می گوییم مجلس شورای اسلامی عصاره ملت است من اعتقاد دارم نمایندگان اتاق هم عصاره فعالان اقتصادی کشور هستند و باید تلاش کنند تا مشکلاتی را که بخش خصوصی در حوزه های مختلف دارد به دولت منتقل کنند و از طریق مراجع قانونی تلاش کنند تا قوانین اصلاح شوند. اتفاق مهمی که باید در اقتصاد کشور ما رخ دهد این است که باید حضور دولت را کاهش دهیم، تا زمانی که اقتصاد ما دولتی است راه به جایی نخواهیم برد.