معاون اقتصادی بانک مرکزی ؛

رشد اقتصادی واقعاً محقق شد

معاون اقتصادی بانک مرکزی با تأکید براینکه اقتصاد در مسیر درست قرار گرفته است، گفت: رشد اقتصادی سال ۹۳ تا پایان خرداد ماه اعلام می‌شود.

پیمان قربانی در گفت‌وگو با تسنیم در ارتباط با چگونگی تحقق رشد اقتصادی ۳٫۶ درصدی ۹ ماهه سال ۹۳، اظهار داشت: رشد اقتصادی همیشه به صورت فصلی بررسی می شود که البته احتمال دارد ارقام هر فصل در ماه‌های آتی مورد تجدید نظر نیز قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این احتمال وجود دارد که ارقام فصولات قبلی توسط بانک مرکزی تعدیل شود، افزود: رشد اقتصادی سال ۹۳ در ۱۲ ماه بعد از استخراج کامل ارقام و انجام محاسبات استاندارد در خردادماه ۹۴ اعلام خواهد شد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که رشد اقتصادی مثبت ۳٫۶ درصدی با وجود گله شدید بخش تولید مبنی بر راکدبودن این بخش و عدم پرداخت یارانه تولید به معنای این است که حال تولید کشور خوب است؟ گفت: ارقام نشان می‌دهد بعد از ۸ فصل نزول مستمر تولید ناخالص اقتصاد شروع به بازیابی توان از دست رفته خود کرده است از همین رو انتظار می‌رود این رویه ادامه پیدا کند تا شاهد شکوفایی اقتصاد باشیم.

قربانی با بیان اینکه اقتصاد در مسیر درست قرار گرفته است، گفت: سیاست‌های دولت در بخش اقتصاد با موفقیت همراه بوده که مؤید آن کاهش تورم به زیر ۱۶ درصد و رشد مثبت سه فصل به صورت مستمر است.

وی اضافه کرد: هدایت منابع مالی به سمت ظرفیت خالی اقتصاد نقش مثبت در رشد اقتصادی داشته است که در اینجا بد نیست اشاره‌ای به پرداخت ۶۰ درصد تسهیلات بانکی به سرمایه در گردش تولید داشته باشیم.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تأکید کرد: اما رشد مذکور به این معنا نیست که در همه بخش‌ها مشکل حل شده است چرا که باید با گذشت زمان در صدد رفع ایرادات برآمد.